Streda, 24 Júl 2013 16:43

Astronomický kemp - 1.časť

Napísal Ivan Majchrovič
Ohodnoť príspevok
(8 hlasov)

Každoročného astronomického kempu Letenka, ktorý sa konal už trinásty raz v Srbsku, v národnom parku Fruška Gora, som sa zúčastnil spolu s Mirom Grnjom. Naša účasť sa už stáva tradíciou, toto bola naša štvrtá „slovenská misia“.

Napriek tomu, že termín kempu (18.-21.7.2013) nebol veľmi priaznivý pozorovaniu (Mesiac sa totiž pomaly ale isto blížil do svojej najtučnejšej fázy), sa na tejto skvelej akcii zišlo okolo 130 účastníkov. Na dovtedy holej lúke za jeden deň vyrástol malý les rôznych zariadení od miniteleskopov až po skutočne „ťažké delostrelectvo“.

Našu techniku sme si skompletovali na okraji, aby sme nerušili „vizuálnikov“ svetlom svojich notebookov a iných svetelných zdrojov. Praktickou skúškou prešiel aj ministan na stolíku, ktorý pláteným krytom chránil v prvom rade oči vizuálnych pozorovateľov, v druhom rade chránil notebook pred rosou. Nový model krytu sa osvedčil a páčil sa aj ostatným astrofotografom, takže možno budúci rok bude takýchto doplnkov techniky viac.

Veľký Mesiac nám nezabránil naháňať po oblohe blízkozemný asteroid 153349 (2001PJ9), na rad sa dostali aj kométy Panstarrs a Lemmon. Nepohrdli sme ani mesačnými krátermi, ktoré sme snímkovali celkom zaujímavým spôsobom, použili sme totiž CCD kameru a H-alfa filter. Obrázky boli aj vďaka priaznivému seengu celkom pekné.

Kométa Panstarrs (C/2011 L4, Newton 200/900, CCD kamera Astropix 1.4+)

Kométa Lemmon (C/2011 F6, Newton 200/900, CCD kamera Astropix 1.4+)

Cez deň sme okukovali Slnko cez Lunt 80 a Coronado PST, k práci sa dostali aj kamery, aby sme slnečnú činnosť zdokumentovali aj akosi hmatatelne resp. reprodukovateľne aj pre ostatných. Naša hviezda sa „pochlapila“ a celkom slušne sa popredvádzala.

Slnko (Coronado PST, CCD kamera Astropix 1.4+, 20.7.2013)

Slnko (Coronado PST, CCD kamera Astropix 1.4+, 20.7.2013, umelo kolorované)

Slnko (Coronado PST, CCD kamera Astropix 1.4+, 20.7.2013)

"DoubleCoronado"

Priatelia postavili ďalšie zaujímavé zariadenie – spektroskop. Tento prístroj bol v pozornosti všetkých, od univerzitných profesorov až po mládež. Po drobných úpravách môže toto zariadenie slúžiť na získavanie zaujímavých údajov, ktoré môžu byť podkladom napr. pre študentské práce.Na kempe sa rozdali aj papierové vystrihovacie modely marsovského vozítka Curiosity, pre mládež bola vyhlásená súťaž o najkrajšie zostavený model.

Na kempe bolo viacero prednášok, od skúseností známeho slovinského astrofotografa Juriho Stare so stavbou vlastnej pozorovatelne, cez informácie o mesačných misiách NASA, až po diskusiu štyroch profesorov s účastníkmi kempu či večerná súťaž „Messierov šprint na 15 minút“ alebo veľmi zábavný, ale aj poučný kvíz družstiev a toto je vymenovaný len zlomok sprievodných akcií.

Ak k tomuto všetkému prirátame skvelú priateľskú atmosféru, úžasnú srdečnosť všetkých prítomných, ohromné úsilie oddielu skautov, ktorí zabezpečovali kemp po každej stránke, dobré počasie, príma jedlo, tak sa dostávame k myšlienke, ktorá bola vyslovená počas minuloročného stretnutia: „Astronomický kemp Letenka – kemp, ktorý má dušu.“ A nám neostáva iné len súhlasiť...

Za Astrofoto.sk Team: Ivan Majchrovič

Pridaj komentár


Aktuality

Aktuálne

  • Slnko

  • Mesiac

  • Meteo

  • Live!

FÁZA MESIACA

Predpoveď počasia

Weather widget requires the free Adoble Flash Player which you can download here.

Anketa

Máte CCD kameru?
 

Prihlásenie

Prihlásení

Aktuálne máme na stránkach 54 hostí  

Družicová snímka

Najčítanejšie